Živé nástrahy na lov sumcov

Živé  nástrahy na lov sumcov

 Je veľa nástrah, na ktoré je možné uloviť sumca. Tu rozoberiem väčšinu dostupných nástrah.

Dážďovky
Ide o najväčšieho nášho zemného červa, ktorý v teplom a daždivom období často vylieza na povrch za účelom rozmnožovania. Pri tlmenom svetle baterky a pri opatrnom chovaní treba  takúto dážďovku rýchlo uchopiť za prednú časť tela skôr, než sa bleskurýchlo stiahne späť do dierky a potom  ju pomalým ťahom vytiahnuť . Je jednou z najuniverzálnejších nástrah živočíšneho pôvodu. Berú na ňu všetky veľkosti sumcov. Ako nástraha je nejlepšia na začiatku sezóny. Ďalej potom na jeseň, pri búrkach a daždivom počasí, obzvlášť keď sa zakalí a stúpa hladina riek, na stojatých vodách treba skúsiť loviť blízko brehu.

  

 

Krtonôžka (Štur, Medvedík)
Krtonožka obyčajná býva dlhá 4 až 6 cm a je typická svojimi prednými lopatkovými končatinami, má malé zakrpatené krídla a hnedé, husto ochlpené telo. Dá sa nájsť v kompostoch, ale v poslednej dobe je  jej výskyt na ústupe. Nastražuje se na väčšší oblý hák. Dá sa nastražiť aj priviazaním k háčku. Super nástraha na lov predovšetkým menších sumcov.  Krtonôžka má svoj charakteristický zápach, ktorý dokáže sumce vydráždiť. Pokiaľ sa Vám podarí nachytať viac kusov, skladujte ich oddelene po kuse, lebo sa Vám pozabíjajú a navzájom požerú, čo by po príchode k vode nebolo veselé zistenie.

  

 

Kalamáre – Kúpime ich v supermarketoch. Je možné nastražiť ich na ťažko alebo pri love na podvodný plavák. Dajú sa nastražiť celé alebo len časti. Je to neopozeraná nástraha, treba ju len skúsiť.

 

 

 

Nadája – Ide o druh článkonožca, pijavice, ktorá žije v bahnitých revíroch. Kto pozná miesta výskytu môže si ich nachytať sám, inak sa dajú kúpiť v špecializovaných obchodoch. Jej uchovávanie je náročné. Ale je to húževnatý živočích, ktorý prežije aj keď ho opatrne zvesíte z háku. Je dobré ich prikrmovať, buď dážďovkami alebo pečienkou.

Pijavica – Je to isté ako nadája, ale líši sa od nej iba veľkosťou. Je približne o polovicu mešia.  

 


Karas striebristý
-  Veľmi používaná nástraha k lovu sumcov predovšetkým pre jeho veľkú odolnosť a aktivitu. Nie je chránený zákonnou mierou čo je výhodnejšie ako pri použití kapra. Ako nástrahu ho je možné použiť po celú sezónu. Podľa mňa ho sumci neberú tak spoľahlivo ako iné druhy rýb. Na niektorých vodách som na túto nástražnú rybku nemal ani záber. No niekde to môže byť zas rybka No1.Pozor aby ste si ho nepomýlili s jeho príbuzným karasom zlatistým. Odporúčam loviť na jedince v dĺžkach 15 až 30 cm.

 

 Ostriež zelenkavý
- Sumce radi ostrieže atakujú ani nie hádam pre ich ulovenie ako koristi ale ako škodnú najmä keď si chránia svoje hniezda počas doby trenia. Preto je použitie ostriežov ako nástrahy dobrá voľba najmä po dobe trenia. Na háčiku je dostatočne aktívny a odolný. Problém by som videl iba v probléme nachytať ostrieže v odpovedajúcej veľkosti.Plotica a Červenica
- ako nástrahy na sumce sú výborné najmä pri použití väčších jedincov. Ich slabinou je malá odolnosť a výdrž  byť  dlhšiu dobu aktívne. Moja najobľúbenejšia nástrahová rybka.

 Jalec hlavatý
- Obľúbená nástraha po celú sezónu. Ako nástraha je veľmi odolný a aktívny. Pozor na zákonnú lovnú mieru.

 Pleskáč vysoký (tuponosý, siný)
- pre sumca je to veľmi dostupná nástraha a preto je  vhodný k použitiu. Ako nástraha je celkom odolný a tak určitý čas vydrží byť na háčiku aktívny. Treba ho opatrne napichnúť a nieje dobré ho dlho skladovať v sieťke.

 

Nosáľ obyčajný- Na lov sumcov v rieke je veľmi atraktivná a účinná nástraha. Používa sa počas celej lovnej sezóny ale na jeseň býva ešte  účinnejší. Má stanovenú zákonnú mieru.

 


Úhor európsky
- Jedna z najúčinnejších nástrah na lov sumca. Odporúčaná veľkosť je maximálne do 60 centimetrov. Pozor na použitie viacháčikových montáži, lebo ju dokáže úspešne zachlpiť.Kapor a Lieň sliznatý
– Veľmi úspešné nástrahy pre lov sumcov. Nakoľko majú stanovenú zákonnú mieru a sú to hospodársky cenné ryby, musíme túto skutočnosť pri love a použití ako nástrahy zohľadniť. U nás by som odporúčal použiť ryby s veľkosťou max 45 centimetrov. V zahraničí nie je ničím výnimočným nastražiť aj rybu s váhou cez 3 kilogramy.

 

 

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval.

Pridať príspevok

Pre pridanie príspevku musíš byť prihlásený.

Tento mesiac

« marec 2018 »
PoUtStŠtPiSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031